Recyrkulacja spalin egr 

Recyrkulacja spalin egr

We współczesnych pojazdach duży nacisk kładziony jest na aspekt proekologiczny. Jednym ze sposobów na zmniejszenie emisji spalin z samochodów z silnikami spalinowymi tłokowymi są układy recyrkulacji spalin EGR. To rozwiązanie, z języka angielskiego EGR – Exhaust Gas Recirculation umożliwia ponowne wykorzystanie części spalin będących produktem spalania paliwa w silniku. Dla silników z zapłonem iskrowym będzie to około 15 do 25% objętości  spalin, natomiast w przypadku zapłonu samoczynnego nawet 50%, ale z obniżoną przez chłodnicę spalin temperaturą. Dzięki EGR emisja szkodliwych związków tlenków azotu oraz węglowodorów do atmosfery jest mniejsza. Spaliny mogą mieć obieg wewnętrzny lub też zewnętrzny, z wykorzystaniem zaworów EGR.

Recyrkulacja spalin egr 

Wszystkie elementy składające się na proces recyrkulacji spalin EGR powinny być w pełni sprawne, by układ był wydajny i nie zakłócał pracy silnika. Założenie recyrkulacji jest proste — nie wszystkie spaliny zostają oddawane przez układ wydechowy, część z nich wraca — w przypadku obiegu zewnętrznego, lub też pozostaje w silniku, w przypadku obiegu wewnętrznego. Spaliny dla silników wysokoprężnych wymagają schłodzenia do temperatury około 450 stopni Celsjusza przed ponownym wprowadzeniem do komory. Wykorzystywane są do tego chłodnice spalin.

W układach zewnętrznych znajduje się dedykowany zawór EGR umiejscowiony na kolektorze wydechowym. Przez niego pewna objętość spalin doprowadzana jest do układu ssącego. Ich ilość zależna jest od komputera sterującego zaworem, który pobiera i analizuje informacje z różnych czujników, sterując również innymi układami: wtryskowym i zapłonowym. Efektem działania systemu EGR jest:

  • utlenienie węglowodorów, jakie pozostały w dostarczonych spalinach,
  • obniżenie temperatury spalania ubogiej tlenowo mieszanki,
  • podgrzanie paliwa i zwiększenie prędkości jego odparowania

Elementem mającym również duży wpływ na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest aktywny system powietrza wtórnego. Wykorzystuje on pompy powietrza wtórnego, które wprowadzając powietrze w odpowiednim momencie przy rozruchu silnika, znacząco redukują emisję szkodliwych tlenku węgla oraz węglowodorów, zamieniając je w dwutlenek węgla i wodę. W kategorii recyrkulacji spalin EGR znaleźć można również części zamienne do tego systemu.

Wymiana elementów systemu EGR 

Najczęściej w przypadku recyrkulacji spalin EGR pojawiają się problemy z zaworami EGR, które w wyniku nagromadzenia zanieczyszczeń przestają działać prawidłowo. Kiedy konieczna jest ich wymiana, należy znaleźć właściwy model odpowiadający instalacji w pojeździe. W ofercie sklepu z częściami znaleźć można również elementy składające się na układ chłodzenia spalin oraz pompy powietrza wtórnego redukujące początkową emisję szkodliwych substancji.  Dostępne są także pozostałe części potrzebne w instalacjach zmniejszających emisję spalin. Wszystkie te elementy dostarczane są przez sprawdzonych dystrybutorów, zapewniając wysoką jakość i niezawodność.

 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj