Termostaty 

Termostaty

Termostat jest podstawowym elementem układu chłodzenia. Podobnie jak w przypadku pompy wody - jeśli dojdzie do uszkodzenia termostatu, silnik nie będzie mógł utrzymać pożądanej temperatury, co może prowadzić do przykrych konsekwencji. W tej kategorii naszego sklepu mogą państwo znaleźć termostaty odpowiednie do wielu znanych marek samochodowych. Znaleźć można tutaj termostaty do Renault, Forda, Opla, Volvo czy BMW - a to tylko niektóre wymienione marki, które posiadamy w swoim asortymencie. Każdy termostat posiada wyróżnione parametry, gdzie można znaleźć informacje np. o temperaturze otwarcia. Termostat nie jest skomplikowanym urządzeniem i swoje zastosowanie znajduje również poza przemysłem samochodowym. Najprostszym przykładem zastosowania termostatu może być żelazko - więc tak naprawdę większość z nas ma z nim styczność na co dzień, nie będąc tego świadomym.

Termostaty 

Termostat jest mieszkiem wykonanym z cienkiej mosiężnej blachy i wyposażonym w zawór grzybkowy. Zdarzają się również termostaty zawierające wosk, aluminium, miedź czy grafit. W przypadku termostatu mamy do czynienia z dwoma rodzajami obiegu. Obieg krótki jest wtedy, gdy ciecz w układzie chłodniczym jest zimna (poniżej 80 stopni Celsjusza) - wtedy termostat pozostaje zamknięty, a ciecz opływa blok silnika i głowicę, docierając do termostatu. Potem ciecz jest odsyłana z powrotem. Obieg długi ma miejsce wtedy, gdy temperatura cieczy dochodzi do 90 stopni Celsjusza i mieszek pod wpływem ciepła otwiera zawór. Dzięki temu ciecz może dostać się do chłodnicy, obniżając temperaturę do około 20 stopni Celsjusza. Po tym termostat ponownie ulega zamknięciu. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury silnika jest bardzo ważne, dlatego termostat powinien zawsze być w pełni sprawny. Termostat nie będzie działał poprawnie, gdy otwór odpowietrzający będzie zatkany - może to prowadzić do jego zacinania się i kłopotów z chłodzeniem.

Przykładowym skutkiem niedziałającego poprawnie termostatu może być np. znacznie wyższe zużycie paliwa niż zwykle oraz słabo ogrzewana kabina. Prawdopodobnie przyczyną jest wtedy uszkodzenie w pozycji otwartej. Innym przykładem może być gwałtowne nagrzewanie się silnika, co może prowadzić do jego przegrzania i poważnych konsekwencji. Dlatego, jeśli zaobserwowali państwo podobne skutki w swoim pojeździe, warto zainteresować się wymianą termostatu na nowszy. Bardzo szeroki wybór tych urządzeń w naszym sklepie sprawi, że nie będą musieli państwo zbyt długo szukać. W nowych samochodach możemy spotkać termostaty, które potrzebują wyższej temperatury do otwarcia, a dodatkowo są wyposażone w grzałki o mocy kilkunastu Watów. Grzałka pomaga przy dużych obciążeniach, wtedy sterownik silnika używa jej do wymuszenia otwarcia zaworu przy temperaturze cieczy w granicach 80 - 90 stopni Celsjusza. Zapraszamy do przeglądu kategorii termostaty, w celu wyboru interesującego państwa produktu. W razie pytań dotyczących produktów z tej i innych kategorii można się z nami skontaktować, korzystając z zakładki kontakt.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj