Przewody układów chłodzenia 

Przewody układów chłodzenia

Układy chłodzenia w samochodach pełnią niezastąpioną funkcję. To dzięki nim temperatura silnika utrzymywana jest w optymalnym do pracy zakresie, jednocześnie istnieje możliwość wykorzystania nadmiaru ciepła do ogrzania kabiny pasażerskiej. Podobnie działają również układy chłodzenia innych zespołów, na przykład kierowniczego czy układu chłodzenia powietrza doładowującego. Przewody układów chłodzenia odpowiadają za doprowadzenie płynu chłodzącego do schłodzenia elementu, a także odprowadzanie ciepła poprzez płyn do chłodnicy i wymiennika ciepła. Ich sprawność jest ważnym aspektem w bezawaryjnej, bezpiecznej i ekonomicznej pracy samochodu. Każdy wyciek płynu może doprowadzić do poważnej awarii i uniemożliwić dalszą jazdę — warto inwestować w produkty takie jak elastyczne i sztywne przewody układów chłodzenia, łączniki i elementy montażowe najlepszej jakości sprawdzonych producentów, dostępne w sklepie.

Przewody układów chłodzenia 

Chłodzenie silnika ma na celu zapewnienie mu optymalnych warunków pracy. Inne wymagania stawiane tym podzespołom to skrócenie fazy nagrzewania i szybkie nagrzanie wnętrza, niskie zużycie paliwa i podwyższenie żywotności elementów układu napędowego. Inne układy chłodzenia pełnią analogiczne funkcje. Podstawowy układ chłodzenia składa się z następujących elementów:

  • chłodnica — wykonana z tworzywa sztucznego z włóknem szklanym albo z aluminium,
  • termostat — regulujący temperaturę, mechaniczny lub elektroniczny,
  • pompa płynu chłodzącego,
  • zbiornik wyrównawczy regulujący ciśnienie w układzie,
  • przewody układów chłodzenia,
  • nagrzewnica,
  • wentylator, czujnik temperatury.

W przypadku chłodzenia silnika ciepło powstające podczas spalania oddawane jest do płynu chłodzącego. Ten w wyniku cyrkulacji przechodzi przez chłodnicę i oddaje ciepło do otoczenia. Może być również skierowany do nagrzewnicy w celu ogrzania wnętrza pojazdu. Termostat reguluje temperaturę układu, wspomaga również szybsze nagrzewanie zimnego silnika. Pompa płynu chłodzącego wymusza cyrkulację, natomiast zbiornik pozwala zniwelować wahania ciśnień.

Przy chłodzeniu silnika wykorzystywane są najczęściej płyny pod ciśnieniem, które jeszcze dodatkowo wzrasta przy nagrzewaniu. Dlatego istotna jest szczelność układu. Pomiędzy poszczególnymi elementami stosowane są odcinki przewodów doprowadzające ciecze w różnych temperaturach. Istotne jest zatem, aby przewody układu chłodzenia były wykonane z materiałów odpornych na zmiany temperatury. 

Wybór przewodów układu chłodzenia

Układ chłodzenia na skutek eksploatacji może się rozszczelnić. Niejednokrotnie zachodzi wtedy konieczność wymiany niektórych odcinków przewodów układów chłodzenia. Przewody elastyczne, wykonane z różnego rodzaju gumy lub silikonu, są niejednokrotnie wzmacniane oplotami lub obręczami metalowymi. Przewody sztywne wykonane są z metalu lub innych tworzyw odpornych na wysokie temperatury. Ponadto zwykle potrzebne są również nowe łączniki, kolanka czy mocowania. Wybierając części zamienne, należy sprawdzić, czy pasują do posiadanego pojazdu z użyciem kodów części lub listy modeli w katalogu. 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj