Układ wydechowy 

Układ wydechowy 

Układ wydechowy składa się z wielu mniejszych elementów, które umożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie. Do podstawowych podzespołów należą między innymi kolektory wydechowe, tłumiki, filtry cząstek stałych, rury wydechowe i katalizatory. Głównych zadaniem układu wydechowego jest odprowadzenie gazów spalinowych z silnika. Jak się to odbywa? Spaliny powstające w cylindrach silnika dostają się przez kolektor do katalizatora, w którym dzięki wysokiej temperaturze ilość szkodliwych gazów jest redukowana. Tak oczyszczone spaliny przechodzą przez tłumik, a następnie trafiają do rury wydechowej, która odprowadza gazy na zewnątrz pojazdu. Wszystkie elementy układu wydechowego pracują w bardzo ciężkich warunkach, przez co często dochodzi do różnych usterek. Do najczęstszych awarii układu możemy zaliczyć:

  • pęknięcie kolektora ze względu na działanie wysokich temperatur,
  • zanieczyszczenie katalizatora przez osadzające się cząstki sadzy,
  • wewnętrzne korodowanie tłumika, w którym zbiera się wilgoć z ulic,
  • uszkodzenia elementów łączących i uszczelek, które zlekceważone, mogą powodować poważniejsze awarie.

Zaniedbanie układu wydechowego może powodować, że spaliny będę wyczuwalne wewnątrz samochodu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do warsztatu mechanicznego, ponieważ może to być oznaką poważniejszej usterki. Najczęściej jednak problemy z układem wydechowym dotyczą oberwania mocowań rury wydechowej lub tłumików, których uszkodzenie powoduje duży hałas.

Układ wydechowy, mimo że nie pełni kluczowych funkcji dla działania pojazdu, to ma bardzo istotny wpływ na środowisko zewnętrzne i ekologię. Z tego względu należy dbać o jego szczelność i regularnie przeprowadzać przegląd wszystkich podzespołów. Nie ma reguły dotyczącej tego, jak często powinno się to robić, ale doświadczeni mechanicy podkreślają, że wraz z wiekiem auta powinno się zwiększać częstotliwość kontrolowania układu wydechowego. Kupując części zamienne układu wydechowego nie należy kierować się wyłącznie ceną. Tłumiki, rury wydechowe, czy kolektory niestety ulegają szybkiemu zużyciu dlatego ważne jest, żeby były wykonane z wysokiej jakości materiałów i spełniały wszystkie normy dla tego typu układów. Wybór części renomowanych producentów zazwyczaj gwarantuje to wszystko. Nie warto również inwestować w używane części. Niska cena nie gwarantuje w tym przypadku niczego poza niską żywotnością i koniecznością ponownej wymiany części po krótkim czasie.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj