Sondy lambda 

Sondy lambda

Sondy lambda to niepozorne, ale niezwykle istotne elementy układów wydechowych, których prawidłowe działanie ma istotny wpływ na skład mieszanki paliwowo-powietrznej oraz spalin. W przypadku awarii, konieczna jest więc jej wymiana, bo w przeciwnym razie narazicie się Państwo na bardzo poważne konsekwencje – w najgorszych wypadkach może to być nawet uszkodzenia katalizatora. W tej kategorii zakupicie sondę wysokiej jakości, idealnie dostosowaną do Waszego modelu samochodu – zapraszamy do sprawdzenia pełnego asortymentu!

Sondy lambda 

Sondy lambda montowane są w silnikach benzynowych od 1979 roku, a standardowym elementem wyposażenia samochodu stały się w 1992 roku, co miało związek z chęcią ograniczenia emisji spalin. Od 2000 roku stanowią również stały element układów z silnikami wysokoprężnymi.

Sonda lambda to czujnik, którego zadaniem jest mierzenie zawartości tlenu w spalinach. Umieszczana jest w układzie wydechowym, a jej obecność pozwala na skuteczne dozowanie składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Ma to ogromny wpływ na prawidłowe spalanie paliwa (na każdy kilogram paliwa, powinno przypadać 14,7 kg powietrza) oraz odpowiednie działanie katalizatora – dzięki temu z układu wydechowego emitowana jest mniejsza ilość szkodliwych spalin. Sondy lambda, przekazując odpowiednie informacje do komputera sterującego, mają więc duży wpływ zarówno na pracę całego układu i efektywność spalania, jak również emisję spalin (którą skutecznie ograniczają). Obecnie stosuje się trzy rodzaje sond lambda:

  • zmiennonapięciowe,

  • zmiennooporowe,

  • szerokopasmowe.

Jak rozpoznać awarię sondy lamda?

Oczywiście podobnie jak w przypadku innych części samochodowych, również sondy lambda mogą ulegać awariom, na co zwykle nie mamy wpływu. Do najczęstszych powodów awarii, należą wewnętrzne i zewnętrzne zwarcia, przegrzanie, brak napięcia, a także zanieczyszczenie sondy. Do awarii może dojść również w przypadku nieprawidłowego montażu sondy, dlatego zawsze warto pozostawić to specjaliście!

Skąd wiemy, że sonda jest zepsuta? Przede wszystkim o nieprawidłowej pracy czujnika, zaalarmować nas powinien nagły wzrost zużycia paliwa – czasami nawet o połowę. Bardzo często w parze z tym idzie zmniejszenie mocy silnika oraz czarny dym, wydobywający się z rury wydechowej. Uwagę kierowcy powinny zwrócić uwagę również samoczynne zmiany prędkości obrotowej silnika. Jeżeli dostrzegą Państwo tego typu objawy, niezbędne jest natychmiastowe udanie się do warsztatu – specjalista oceni, czy sonda lambda została uszkodzona i wymieni ją na nową. Chcąc uniknąć problemów, warto regularnie sprawdzać stan sondy – w teorii nowe urządzenie powinno być sprawne mniej więcej do 150 tysięcy przejechanych kilometrów.

W asortymencie naszego e-sklepu, znajdziecie Państwo najnowocześniejsze sondy lambda do samochodów marki Renault, Citroen, BMW, Audi, Opel i wielu innych. Korzystamy z rozwiązań najbardziej cenionych producentów w branży, dzięki czemu kupując u nas, postawicie na najwyższą jakość!

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj