Łożyska i piasty kół 

Łożyska i piasty kół

Łożyska i piasty kół to elementy układu jezdnego w samochodach, które umożliwiają ruch obrotowy części łożyskowanej koła. Ich zadaniem jest także neutralizacja oporów toczenia pojazdu. Ponieważ obecnie najpopularniejszymi modelami aut są te posiadające napęd na przednie koła, łożyska z piastami muszą być bardzo wytrzymałe ze względu na duże przeciążenia osi, występujące zarówno przy prostej jeździe, jak i podczas zakrętów. W ofercie naszego internetowego sklepu z częściami samochodowymi znajdują się trwałe łożyska i piasty kół, pochodzące od najlepszych producentów.

Łożyska i piasty kół 

Łożyska i piasty kół stanowią razem element, który łączy koła z samochodem oraz umożliwia im obrót na nieruchomych osiach zawieszenia. W różnych modelach aut stosowane są różne rozwiązania: zarówno proste modele wymienne, jak i niewymienne, złożone zespoły, posiadające piastę wprasowaną w zwrotnicę lub przykręcaną do zawieszenia. Łożyska można podzielić na trzy generacje:

  1. Kompaktowe łożyska wymienne, czyli dwa łożyska umieszczone w szczelnej obudowie, posiadające fabryczny smar oraz napięcie wstępne,

  2. Moduł łożyska z piastą, w którym elementów nie można rozłączyć – w razie zużycia należy go wymienić jako całość; w tym przypadku także smarowanie oraz napięcie wstępne są fabryczne,

  3. Moduł z kołnierzami do montażu zwrotnicy, tarczy hamulcowej oraz koła, które wyróżniają się bardzo prostym montażem, a także często umożliwiają wymianę części łożyskowej.

W naszym internetowym sklepie z częściami dla motoryzacji znajduje się bardzo szeroki wybór łożysk i piast kół, przeznaczonych dla różnych modeli samochodów. Aby znaleźć produkt dedykowany dla swojego pojazdu, wystarczy wybrać odpowiednie filtrowanie – po zaznaczeniu żądanej marki, modelu oraz rodzaju silnika, na stronie wyświetlą się części przeznaczone do użytku w danym aucie.

Oferowane części zostały wykonane przez renomowanych producentów, specjalizujących się w elementach układu jezdnego samochodów. Dzięki wykorzystaniu najtrwalszych materiałów oraz sprawdzonych rozwiązań, są to produkty spełniające wszystkie oczekiwania pod względem wytrzymałości oraz funkcjonalności. Charakteryzuje je także długa żywotność, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie całego układu jezdnego.

Kiedy konieczna jest wymiana łożysk i piast kół

Choć łożyska i piasty kół są z reguły wytrzymałymi elementami, może dojść do ich zniszczenia poprzez przedostanie się zanieczyszczeń do wnętrza łożyska, np. na skutek nieszczelności piasty koła. Możliwe jest także powierzchowne zużycie materiału, wykorzystanego w łożyskach. Jeśli doszło do uszkodzenia, można rozpoznać je po charakterystycznym piszczeniu, dobiegającym od piast kół. Przy poważnej awarii może dojść także do silnej wibracji koła i całego układu kierowniczego. Po zdiagnozowaniu problemu, powinno się niezwłocznie wymienić łożyska i piasty koła na nowe elementy, wybierając części wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów. Stopień trudności wymiany jest zależny od rodzaju zastosowanych w pojeździe elementów.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj