Inne filtry 

Inne filtry

Filtracja płynów i gazów w różnorakich układach pojazdów mechanicznych jest bardzo istotną kwestią pomagającą w dłuższej, mniej awaryjnej eksploatacji.  Filtry dzięki zastosowaniu materiałów filtrujących zatrzymują zanieczyszczenia w postaci cząsteczek o różnych wielkościach, które mogłyby sprzyjać szybszemu zużyciu, zatkaniu albo zatarciu mechanizmów. Dlatego też filtry oleju silnikowego, hydrauliczny, środka chłodniczego, jak i inne filtry powinny być regularnie wymieniane bądź czyszczone, jeżeli ich konstrukcja na to pozwala.

Inne filtry 

Istota wymiany filtrów

Filtry w kluczowych układach samochodu należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba jednak pamiętać, że ich stopień zużycia zależny jest od wielu czynników. Jakość i materiał wykonania odgrywa tu kluczową rolę. Nie tylko zanieczyszczenia z zewnątrz są wyłapywane przez filtry — niektóre układy są teoretycznie zamknięte. W nich filtry mogą wyłapać fabryczne zanieczyszczenia płynów eksploatacyjnych, a także drobiny pojawiające się w wyniku pracy i zużywania mechanizmów. Czasami wymiana jest konieczna częściej, niż zaleca producent samochodu czy filtra.

W automatycznej skrzyni biegów znajdują się filtry hydrauliczne. Powinny być one wymieniane przy okazji każdej zmiany oleju w skrzyni wraz z uszczelką, czyli co około 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Zużyty filtr może powodować wycieki oleju, a także być przyczyną kosztownych usterek, dlatego warto zadbać o ten element eksploatacyjny. Bardzo ważną funkcję pełnią także filtry w układzie hydrauliki sterowniczej oraz hamulcowej — filtry serwa. Odpowiadają za bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dlatego ważna jest ich regularna wymiana. Filtr w układzie chłodniczym, a także filtry oleju to także części, o których wymianie warto pamiętać, aby cieszyć się dłużej bezawaryjną jazdą.

Inne filtry, które są wymieniane rzadziej niż filtr oleju czy paliwa, choć pełnią równie ważną funkcję, to tak zwane filtry odmy. Można zakupić je w zestawie z separatorem oleju oraz kompletem uszczelek i elementów montażowych. Pozwalają na odpowietrzenie silnika, by nie było w nim nadciśnień, zbierając zanieczyszczenia oraz olej ze spuszczanego powietrza. W kategorii znaleźć można również filtry cząstek stałych dostosowane do różnego typu pojazdów. Aby filtry pracowały poprawnie i były odpowiednio wydajne, powinny być wysokiej jakości. W ofercie dostępne są tylko produkty renomowanych marek i sprawdzonych dystrybutorów.

Jak dbać o filtry?

Wymiana filtrów bądź ich wkładów to nieodłączna część właściwej eksploatacji pojazdów mechanicznych. Warto jednak zadbać o ich właściwe użytkowanie, które może się przyczynić do konieczności wymiany filtrów nie częściej, niż wynika to z zaleceń producentów. Odpowiedniej jakości płyny eksploatacyjne oraz paliwa z zaufanych źródeł mają pozytywny wpływ na żywotność tych elementów. Podobnie, utrzymywanie samochodu w pełnej sprawności, w szczególności dbanie o szczelność układów zawierających filtry może wpłynąć na stopień zużycia różnych filtrów, podobnie jak zrównoważona eksploatacja pojazdu.

Inne filtry: MANN-FILTER, AT AUTOTEILE, VAICO, FRAM, FEBI BILSTEIN, TRUCKTEC AUTOMOTIVE, BOSCH, TOPRAN, OYODO, BLUE PRINT.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj