Układ kierowniczy 

Układ kierowniczy w naszym samochodzie to nie tylko sama kierownica. Jest to cały zespół mechanizmów, w skład którego wchodzi szereg niewidocznych na pierwszy rzut oka elementów. Dzięki nim możemy kierować pojazdem zgodnie z naszą wolą. Do najważniejszych elementów układu kierowniczego możemy zaliczyć przekładnie kierownicze i osłony przekładni, pompy wspomagania, drążki kierownicze, elementy kolumny kierowniczej, przewody układu wspomagania, a także same zbiorniki na płyn wspomagania. Każdy z tych elementów ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Układ kierowniczy 

Układ kierowniczy składa się z trzech głównych mechanizmów:

  • Mechanizm zwrotniczy - tworzony jest przez dźwignie i drążki, które łączą koła i umożliwiają skręcanie pojazdu. Prawidłowe działanie mechanizmu zwrotniczego powoduje, że pojazd po skręceniu samoczynnie powraca i utrzymuje ruch prosty.
  • Mechanizm kierowniczy - głównym elementem jest przekładnia kierownicza, która przekazuje ruch obrotowy z kierownicy na koła. Mechanizm kierowniczy umożliwia kierowanie pojazdem.
  • Układ wspomagania - wspomaga działanie dwóch poprzednich mechanizmów układu kierowniczego. Dzięki niemu kierowanie pojazdem jest komfortowe i nie wymaga użycia dużej siły.

Sprawnie działający układ kierowniczy powinien umożliwiać nam utrzymanie prostego kierunku jazdy oraz skręcanie. Zadania, jakie na nim spoczywają nie są jak widać wygórowane. Niemniej są to kluczowe manewry na drodze, dzięki którym możliwe jest kierowanie pojazdem. Na prawidłowe działanie układu kierowniczego ma wpływ wiele mniejszych elementów. Wysoki poziom skomplikowania układu kierowniczego ma niestety przełożenie na jego awaryjność - jest to jeden z najbardziej awaryjnych układów w każdym pojeździe. Wszelkie nieprawidłowości w działaniu nawet jednego małego elementu układu kierowniczego mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego tak ważne są regularne kontrole stanu przekładni i drążków kierowniczych, elementów kolumny kierowniczej oraz pompy i przewodów układu wspomagania. Szybkie reagowanie nawet na najmniejsze problemy jest konieczne, żeby zachować bezpieczeństwo na drodze. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Układ kierowniczy może być uszkodzony jeżeli:

  • skręcone koła nie powracają samoczynnie do kierunku jazdy,
  • na kole kierowniczym odczuwamy nierówności na drodze,
  • uszkodzenia i nierówności nawierzchni powodują zmianę kierunku jazdy samochodu,
  • musimy włożyć większą niż zwykle siłę w obracanie kołem kierowniczym.

Bardzo ważne jest, żeby szybko reagować, jeżeli cokolwiek w jego działaniu nas zaniepokoi. Bagatelizowanie problemów związanych z układem kierowniczym nigdy nie jest dobrym pomysłem. Awaria układu kierowniczego w najgorszym wypadku może spowodować, że stracimy kontrolę nad pojazdem w czasie podróży. Żeby tego uniknąć, należy zadbać o dobry stan poszczególnych elementów i jeżeli zajdzie taka konieczność - szybką wymianę uszkodzonych części na nowe. Regularne przeglądy układu kierowniczego pozwolą nam zachować bezpieczeństwo na drodze i cieszyć się wysokim komfortem jazdy.

Układ kierowniczy: FEBI BILSTEIN, RTS, TRW, LEMFÖRDER, A.B.S., MONROE, BLUE PRINT, RUVILLE, OYODO, KAMOKA, GENERAL RICAMBI, DRI, BOSCH, MOTOTECHNIKA, SASIC, HATTAT, YSPARTS, VAICO, TOPRAN, TRUCKTEC AUTOMOTIVE.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj