Drążki kierownicze 

Drążki kierownicze

Drążki kierownicze stanowią jeden z najbardziej podstawowych elementów układu kierowniczego w pojazdach mechanicznych. Stanowią połączenie pomiędzy przekładnią kierowniczą a zwrotnicą zawieszenia. Dzięki nim możliwe jest kierowanie przednimi kołami samochodu. Każdy drążek zakończony jest specjalną końcówką z elastycznym przegubem kulowym, dzięki któremu zawieszenie może poruszać się w pionie względem nieruchomej przekładni kierowniczej. Drążki kierownicze, jak wszystkie inne podzespoły układu kierowniczego, ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Drążki kierownicze 

Drążki kierownicze umożliwiają nam prowadzenie auta. Są elementem odpowiedzialnym za przekazanie ruchu skręcanej kierownicy na zwrotnice zawieszenia i koła samochodu. Utrzymanie drążków kierowniczych w dobrym stanie jest bardzo istotne i powinno stanowić priorytet dla każdego odpowiedzialnego kierowcy. Drążki mają bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na komfort prowadzenia pojazdu, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Niestety niesprawne drążki są bardzo powszechną usterką, przez którą wiele samochodów ma problem z przejściem okresowego przeglądu technicznego.

Do najczęstszych objawów świadczących o zużyciu drążka kierowniczego należy odczuwalny wzrost trudności prowadzenia samochodu, który nasila się, zwłaszcza kiedy prowadzimy samochód po nierównej drodze. Zaniepokoić nas powinny również dziwne wibracje odczuwalne na kole kierownicy, których wcześniej nie zaobserwowaliśmy, lub różne stukoty wydobywające się z okolic komory silnika. Za wyjątkowo niebezpieczny symptom zużycia drążków kierowniczych należy uznać spowolnienie reakcji auta na ruch kierownicą. W najgorszym wypadku może to nawet doprowadzić do tego, że stracimy kontrolę nad pojazdem w czasie jazdy. Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy w naszym aucie lepiej nie kusić losu i niezwłocznie udać się do mechanika.

Wymiana drążków kierowniczych nie należy do specjalnie skomplikowanych zabiegów i możemy wykonać ją w większości warsztatów samochodowych w mniej niż godzinę. Żywotność różnych elementów układu kierowniczego jest zwykle podobna, dlatego dobrą praktyką jest wymiana drążków parami. Należy się również upewnić, czy końcówka drążka nie jest uszkodzona i w razie potrzeby wymienić również ją. Po zainstalowaniu nowych drążków zawsze trzeba sprawdzić zbieżność kół i geometrię zawieszenia. Pominięcie tych czynności może mieć również negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Drążki kierownicze są stosunkowo tanimi częściami całego układu kierowniczego. Ceny dobrej jakości drążków od znanych producentów rzadko kiedy przekraczają 100 zł, niezależnie od marki pojazdu. Mimo niskiej ceny drążki mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego nie należy ich lekceważyć i nie warto oszczędzać na ich wymianie. Wymieniając drążki kierownicze, powinniśmy zrobić przegląd całego układu kierowniczego, bowiem bardzo nagminnie zdarza się, że poszczególne części ulegają awariom w podobnym czasie. Dobry stan drążków kierowniczych odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu wysokiego komfortu jazdy.

Drążki kierownicze: RTS, FEBI BILSTEIN, TRW, LEMFÖRDER, OYODO, MONROE, A.B.S., RUVILLE, BLUE PRINT, KAMOKA, VAICO, MOTOTECHNIKA, GSP, TOPRAN, TRUCKTEC AUTOMOTIVE, JPN, AUTOMEGA, DELPHI, MEYLE, OPTIMAL.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj