Czujniki poziomu paliwa 

Czujniki poziomu paliwa

Układ paliwowy odpowiada za zasilanie paliwem pojazdu, umożliwiając jazdę. Posiada wiele elementów, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu i konieczna jest ich wymiana. Czujniki poziomu paliwa to jedne z nich. Istotne elementy to także zespół zasilający oraz regulator ciśnienia paliwa wraz z zaworem i o-ringami. Poziom paliwa powinien być znany kierowcy, by uniknąć zatrzymania pojazdu w niespodziewanym miejscu z powodu jego braku. Czujniki są specyficzne dla danego samochodu, dlatego trzeba wybierać je z odpowiednią starannością.

Czujniki poziomu paliwa 

Rozwiązania stosowane w czujnikach

Pomiary wykonywane przez czujniki poziomu paliwa w większości modeli opierają się na odczycie położenia pływaka przez urządzenie i odpowiednie przekazanie tej informacji do wskaźnika. Pływak zamontowany jest na sztywnym, ruchomym ramieniu, dlatego odczyty jego położenia, a co za tym idzie — zawartości baku mogą się wahać z uwagi na nierówności drogi czy parkowanie pojazdu na pochyłym terenie. By uniknąć takich niejednoznaczności, w nowszych samochodach informacje o poziomie paliwa przekazywane są do komputera, który je analizuje i uśrednia z użyciem różnorodnych algorytmów. Ich celem jest zniwelowanie nieprawidłowych odczytów i podanie dokładnych wartości. Wcześniej takie funkcje w sposób analogowy pełnił kondensator i wzmacniacz pomiarowy, natomiast najprostsze rozwiązanie pozwalające uniknąć dużych wahań to wskaźnik o dużej bezwładności, pozwalający na mechaniczne uśrednienie odczytu.

Zauważyć należy, że poszczególne czujniki do różnych marek aut i rodzajów zbiorników różnią się między sobą budową, długością ramienia pływaka, a także sposobem mocowania i podłączania. Także sposób przekazywania informacji może być różny. Czujniki poziomu paliwa do Mercedesa czy Audi nie będą pasować do Renault. Oferta czujników obejmuje szeroki wybór części do różnych modeli samochodów. Pochodzą one od sprawdzonych producentów i dystrybutorów, zapewniając wysoką jakość i niezawodność.

Układy paliwowe

Pozostałe części składające się na układ paliwowy znaleźć można w innych kategoriach sklepu. Choć czujnik poziomu paliwa może nie wydawać się niezbędny do jazdy samochodem, jego poprawne działanie gwarantuje bezpieczeństwo. Ponadto, w nowoczesnych samochodach uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie czujnika może być błędem wykrywanym przez komputer i kierującym do serwisu.

Wymiana czujnika poziomu paliwa wymaga zakupu odpowiedniego modelu. Można go dobrać na podstawie kodu OE oryginalnej części albo też sprawdzając jaki rodzaj części pasuje do danego modelu i rocznika samochodu. Zauważyć należy, iż jest to część zależna od zbiornika paliwa. Wymiany warto dokonać w odpowiednio dostosowanym warsztacie. Można również zrobić to samodzielnie, o ile dysponuje się właściwymi narzędziami i miejscem dostosowanym do przeprowadzenia tego typu prac. Zapłon zawsze powinien być wyłączony podczas prac, warto również odpiąć akumulator. Po wykonaniu wymiany należy sprawdzić szczelność układu, a także poprawność wskazań.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj