Pompy paliwa 

Pompy paliwa

Pompa paliwa posiada kilka zadań, a tym podstawowym jest dostarczenie paliwa do układu zasilania. Poza tym pełni funkcję utrzymywania odpowiedniego ciśnienia paliwa, a także zapewnia odpowiedni wydatek, większy od maksymalnego zużycia paliwa przez silnik. Warto nadmienić, iż w niskociśnieniowych układach wytryskowych stosowane są dwa rodzaje pomp paliwowych: pompa wirnikowa oraz pompa rotacyjna. Obie pompy różnią się od siebie budową i mechanizmem. 

Pompy paliwa 

Pompa rotacyjna posiada wirująca tarczę, która jest napędzana wałkiem silnika elektrycznego o wzbudzeniu stałym oraz wirnikiem, który jest omywany paliwem. Wcięcia na obwodzie tarczy powstały po to, aby można było umieścić w nich rolki robocze. Podczas pracy rolki są dociskane do bieżni sił bezwładności. Paliwo w obrębie przestrzeni między rolkami poddaje się procesowi sprężenia, opuszczając tym samym pompę przez króciec wylotowy pod zwiększonym ciśnieniem. Natomiast jeśli chodzi o pompę wirnikową, to jest ona umieszczona wewnątrz zbiornika paliwa w specjalnym koszu. W koszu umieszczony jest czujnik poziomu paliwa, a po stronie ssącej siatkowy filtr paliwa. Mechanizm pracy pompy polega na tym, że konieczne jest całkowite jej zanurzenie w tłoczonym paliwie. Warto dodać, że pompa wirnikowa jest najczęściej dwustopniowa, gdzie oba stopnie są równocześnie pompami boczno-wirnikowymi zespolonymi w jednym wirniku. Na naszej stronie znajdą państwo wiele pomp paliwa do najbardziej znanych samochodowych marek i nie tylko.

Pompy paliwa w starszych samochodach były napędzane mechanicznie. Obecnie wszystkie pojazdy są wyposażone w pompy elektryczne. W przypadku podejrzenia, że twoja pompa paliwa nie działa poprawnie, można sprawdzić kilka rzeczy samemu. Dla przykładu zaleca się sprawdzenie bezpieczników, które są odpowiedzialne za pompę. Nie można jednoznacznie określić, gdzie znajdują się tego typu bezpieczniki, ponieważ każdy pojazd jest inny. Jeśli bezpieczniki nie są odpowiedzialne za złą pracę pompy, zachodzi potrzeba sprawdzenia bezpośrednio samej pompy, z czym niektórzy mogą mieć problemy i najlepiej udać się do specjalisty. Jeśli okaże się, że pompa jest uszkodzona, prawdopodobnie będzie trzeba zakupić nową. Pompy paliwa również dają pewne symptomy, gdy coś zaczyna być z nimi nie tak. W początkowej fazie zaniepokoić powinny problemy z rozruchem samochodu, co może zakończyć się całkowitym brakiem możliwości odpalenia auta. Inne zwiastuny psucia się pompy to słabsza moc, osłabiona reakcja na gaz, poszarpywanie i przygaszanie silnika i głośna praca pompy. Oczywiście wymienione symptomy nie zawsze wskazują na problemy z pompą paliwa, równie dobrze mogą być również przyczyną innych uszkodzeń - na przykład nieprawidłowej pracy filtru paliwa. Po zakupie nowej pompy dobrze zapobiegać powstawaniu problemów, przez co zaleca się jak najrzadsze jeżdżenie na rezerwie. 

Przy wyborze pompy warto dokonywać zakupu ze sprawdzonych źródeł. Kupując w naszym sklepie, mają państwo stuprocentowe bezpieczeństwo i pewność otrzymania wybranego towaru. 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj