Filtry LPG 

Filtry LPG

Coraz bardziej popularne pojazdy z ekonomiczną i ekologiczną instalacją gazową wymagają szczególnej uwagi w codziennej eksploatacji oraz podczas przeglądów. Taka instalacja posiada zestaw filtrów, których regularna wymiana pozwala na dłuższe zachowanie jej sprawności. Sprawne filtry LPG mają również znaczący wpływ na żywotność silnika pojazdu. Koszt zakupu i zastąpienia zużytych filtrów LPG nowymi nie jest zbyt wysoki. Może natomiast pozwolić zaoszczędzić duże kwoty za naprawy, jakie mogą być konieczne, gdy filtry nie są wymieniane.

Filtry LPG 

Filtry gazowe stosowane w samochodowych instalacjach podzielić można na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę różne aspekty:

 • stan skupienia filtrowanego paliwa:
  • filtry fazy ciekłej — montowane przed reduktorem, które odfiltrowują zanieczyszczenia z płynnego paliwa,
  • filtry fazy lotnej — dokonują filtracji paliwa w stanie gazowym, zamontowane są na przewodzie łączącym reduktor ze wtryskiwaczami.
 • Rodzaj użytego materiału filtrującego:
  • filtry (wkłady) papierowe — bibułowe, których wymiana jest najczęstsza,
  • poliestrowe z siatką — wymiana co około 25 000 km,
  • filtry z włóknem szklanym - 35 000 km,
  • bulpren — nowoczesna pianka cechująca się zatrzymywaniem najdrobniejszych cząstek, a także frakcji oleistych zanieczyszczeń paliwa.
 • Sposób wymiany:
  • filtry zamknięte, które wymienia się w całości,
  • wkłady filtracyjne z obudową, w których wymienia się zwykle sam wkład.

Filtry LPG mają zwykle kształt walców. Materiał filtracyjny jest ułożony w plisy nadające konstrukcji sztywność i zwiększające powierzchnie filtrującą. Od dołu i na górze znajdują się denka wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Dodatkowo filtr LPG może być usztywniony elementami wzmacniającymi, na przykład wewnętrznym rdzeniem, siatką czy napyleniem substancji. W ich konstrukcji istotna jest nie tylko wytrzymałość, lecz także sposób utylizacji — by był jak najbardziej ekologiczny.

Obudowy filtrów LPG muszą być właściwie wykonane — chodzi tu nie tylko o szczelność i optymalny kształt, ale również materiały. Liquefied Petroleum Gas ma właściwości wypłukujące plastyfikatory z tworzyw, dlatego należy zwrócić uwagę czy użyte materiały filtra są odpowiedniego rodzaju oraz jakości. Filtry nierozbieralne, najczęściej fazy gazowej wykonywane są zwykle ze stopów aluminium zaś te, które można rozłożyć — z tworzywa sztucznego. Filtr odstojnikowy może umożliwiać rozebranie i wymianę samego wkładu. 

Wymiana filtrów LPG

Regularne dbanie o jakość i kontrolowanie materiałów eksploatacyjnych w instalacji gazowej zapewnia dłuższe jej bezawaryjne użytkowanie. Filtry LPG zaleca się wymieniać co rok lub co określoną ilość przejechanych kilometrów, zależną od materiału filtrującego i zaleceń producenta. Dobrym nawykiem może być ich wymiana przy okazji przeglądu. Warto pamiętać, że paliwo pochodzące z niepewnych źródeł może być zanieczyszczone i problemy z pracą silnika na instalacji gazowej mogą również sugerować konieczność szybszej wymiany filtrów.Choć proces wymiany może wydawać się łatwy, nie należy wykonywać go samemu. Wiąże się on bowiem z czasowym rozszczelnieniem instalacji gazowej. Ponadto samodzielna wymiana filtrów może wiązać się z utratą gwarancji na instalację.

Filtry LPG: KAMOKA, FILTRON, CZAJA, ALPHA FILTER, IC.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj