Układ elektryczny / zapłon 

Układ elektryczny / zapłon

Układ zapłonowy to bardzo ważna część silnika benzynowego.  Odpowiada on za zapoczątkowanie procesu spalania mieszaniny paliwa i powietrza w cylindrze silnika. Potrafi wykorzystać potencjał energii elektrycznej, której źródłem jest akumulator. W najnowszych modelach samochodów na układ zapłonowy składają się: cewki, świece zapłonowe i komputer, który ma za zadanie sterowanie pracy całego układu. W starszych modelach używano przewody i aparat zapłonowy. Najczęstsze problemy, które mogą dotyczyć układu zapłonowego to niesprawny rozruch, szarpanie, praca silnika, w nierównym tempie, czy falujące obroty silnika.

Układ elektryczny / zapłon 

Charakterystyka poszczególnych elementów układu elektrycznego/zapłonowego

  • Świece zapłonowe - zwykle w czterocylindrowym silniku są cztery świece, w rozmieszczeniu jedna w każdym cylindrze. Świeca stwarza iskrę, a ta jest niezbędna do zapłonu mieszaniny powietrza i paliwa. Aby świece funkcjonowały poprawnie ważne jest, aby tankować samochód paliwem wysokiej jakości. Elementy te zwykle są odpowiednio sprawne 60 - 120 tysięcy kilometrów przebiegu. W sklepie można znaleźć świece zwykłe, platynowe i takie o dłuższej żywotności irydowej. W przypadku aut na gaz, świece powinno się wymieniać dwa razy częściej niż w tych na benzynę. Ważne jest też odpowiednie dokręcanie świec, aby uniknąć uszkodzeń głowicy silnika. 
  • Cewki zapłonowe - znajdują się one przy każdej świecy zapłonowej. Mają one za zadanie zwiększenie napięcia i przeniesienie impulsu elektrycznego do świec. Rzadko kiedy ulegają zniszczeniu, a kiedy do tego dojdzie paliwo w cylindrach nie ma jak się spalić. Objawem tego jest strzelanie z wydechu.
  • Przewody zapłonowe (inaczej nazywane przewodami wysokiego napięcia)  - są one odpowiedzialne za dostarczanie ładunków elektrycznych do świec. Znajdują się w starych modelach samochodów. Bardzo ważne jest dbanie o to, żeby były dobrej jakości, ważna jest także odpowiednia izolacja. W nowszych modelach samochodów przewody zapłonowe są zastąpione cewkami zapłonowymi i specjalnym modułem sterującym. 
  • Pompa paliwa - jest to bardzo ważny element, który wiąże się z odpowiednim działaniem układu zapłonowego. Jej miejsce jest najczęściej w baku. Zadaniem pompy jest dostarczanie paliwa do układu, zasysanie i tłoczenie benzyny do listwy. Nie wymienia się jej cyklicznie tylko w przypadku zepsucia. Ponieważ jeżeli dojdzie do zepsucia pompy, auta nie da się uruchomić. 

Ważne jest regularne kontrolowanie stanu poszczególnych elementów układu elektrycznego/ zapłonowego. Należy zwracać uwagę zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i naturalne zużywanie się. Jeżeli układ zapłonowy jest nieszczelny lub uszkodzony może dojść do zwiększenia się zużycia paliwa oraz zwiększenia emisji toksycznych substancji, które są obecne w spalinach. Czasem skutkiem awarii układu zapłonowego może być także uszkodzenie silnika. 

Aby praca układu zapłonowego przebiegała bez żadnych zarzutów należy stosować produkty najwyższej jakości, które można znaleźć w naszym sklepie. 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj