Klimatyzacja 

Klimatyzacja

Współczesne samochody bardzo często wyposażone są w klimatyzację, zaczyna być to już standardem. W odróżnieniu od zwykłego nawiewu zapewnia ona nie tylko wygodną regulację temperatury powietrza we wnętrzu pojazdu bez względu na warunki za oknem, lecz także ograniczenie poziomu wilgotności powietrza powodującego parowanie szyb. Regulacja klimatyzacji może być manualna lub automatyczna, natomiast w zaawansowanych modelach dostępna jest również klimatyzacja automatyczna strefowa, zwana także climatronic. Tylko regularne przeglądy i serwisowanie zapewniają wydajną i skuteczną pracę tego układu. W kategorii klimatyzacja można znaleźć szeroką ofertę różnorodnych części zamiennych pasujących do większości klimatyzacji modeli pojazdów dostępnych na rynku.

Klimatyzacja 

Zasada działania klimatyzacji samochodowej zbliżona jest do układu chłodzenia. Różnią się one jednak występowaniem w układzie klimatyzacji kompresora. Pozostałe elementy podstawowego układu to:

  • kompresor,
  • skraplacz, czyli chłodnica klimatyzacji,
  • osuszacz,
  • zawór rozprężający,
  • parownik i wiatrak,
  • przewody klimatyzacji — sztywne i elastyczne.

W układzie klimatyzacji działać mogą również sterowniki zarządzające układem i inne elementy elektryczne. Jeżeli mamy do czynienia z klimatyzacją automatyczną lub strefową, układ wyposażony jest także w szereg czujników.

Układ klimatyzacji jest zamknięty. Krąży w nim czynnik chłodzący odpowiadający za schładzanie powietrza dostającego się przez układ wentylacji do wnętrza samochodu. Kompresor służy do sprężania czynnika w układzie, pełniąc funkcję pompy. Płyn wydostając się z kompresora, jest mocno sprężony i pod ciśnieniem, przez co podwyższa się jego temperatura i trafia do chłodnicy klimatyzacji. Tam jest skraplany, obniżana jest jego temperatura dzięki pędowi powietrza podczas jazdy oraz działaniu wentylatora. Następnie przez przewody dostaje się do osuszacza, gdzie oczyszczany jest z zanieczyszczeń oraz wody i powietrza. W kolejnym etapie czynnik jest rozprężany, dzięki czemu uzyskuje niską temperaturę w parowniku, przez który przechodzi powietrze kierowane do kabiny. Obieg zamyka się, gdy czynnik chłodzący z parownika trafia ponownie do kompresora.

Wybór części zamiennych do klimatyzacji

Klimatyzacja w pojeździe jest bardzo przydatna zarówno latem przy wysokich temperaturach, jak i zimą przy dużej wilgotności. Dlatego warto utrzymywać ją w pełnej sprawności. W razie konieczności wymiany elementów układu powinno korzystać się z wysokiej jakości, dobrze dopasowanych części zamiennych. Odpowiedni sterownik elektroniczny klimatyzacji będzie umożliwiał jej sprawne i bezawaryjne działanie, natomiast poszczególne elementy układu tylko w pełni sprawne mogą ze sobą współpracować. Każde rozszczelnienie parownika, chłodnicy czy przewodu powoduje brak możliwości obniżenia temperatury w pojeździe. Z tego też powodu części do układu klimatyzacji powinny być dobrze spasowane i najwyższej jakości, co może zapewnić oferta sklepu. Ich dobór jest możliwy po kodzie OE poszczególnych elementów albo na podstawie danych pojazdu.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj