Stacyjki i kluczyki 

Stacyjki i kluczyki

Bezpieczeństwo samochodu to nie tylko sprawne hamulce, układ jezdny i kierowniczy oraz inne podzespoły. Aby zadbać o majątek, musi być on odpowiednio zabezpieczony przed włamaniem, kradzieżą czy aktami wandalizmu. Podstawowym elementem takiego zabezpieczenia, obok autoalarmu, immobilizera czy zamka centralnego jest sprawne stacyjki i kluczyki. W razie zgubienia kluczyków bądź ich złamania czy innego uszkodzenia, często wystarczy wymiana wkładki zamka wraz z kostką, co znacząco ogranicza koszty usunięcia awarii.

Stacyjki i kluczyki 

Stacyjka jest elementem elektryczno-mechanicznym układu samochodu, uruchamiającym w zależności od położenia kluczyka rozrusznik oraz doprowadzającym prąd do obwodów elektrycznych pojazdu. Problem z jej działaniem objawia się w ciężkim wkładaniu lub wyciąganiu kluczyka, a także przekręcaniu. Może również nie zawsze uruchamiać urządzenia elektryczne, czy uniemożliwiać rozruch silnika. Usterki wynikają zwykle z eksploatacji, zwarcia przewodów, zawilgocenia czy wytarcia mechanizmu albo kluczyków. 

Stacyjki samochodowe są zależne od producenta — marki auta. Zdarza się tak, iż jeden model stacyjek i kluczyków jest wspólny dla wielu modeli i serii samochodów danego producenta, co może ułatwić zakup odpowiedniej części. Dostępne stacyjki są odpowiednie dla aut marki OPEL, NISSAN, RENAULT z wybranych roczników i modeli. Wymiana tego elementu w samochodzie powinna być wykonana przez specjalistę, aby przebiegła sprawnie i gwarantowała bezawaryjne użytkowanie. W starszych modelach samochodów proces może być stosunkowo prosty i bardziej zaawansowani użytkownicy pojazdów mogą pokusić się o wykonanie naprawy samodzielnie. Pamiętać jednak należy, że w razie problemów z montażem samochód pozostaje unieruchomiony.

Stacyjki i kluczyki dostępne są dla popularnych modeli samochodów. Jest to element układu elektryczno-zapłonowego. Producenci części zamiennych gwarantują najwyższą jakość wykonania i działanie zgodne z zaleceniami wytwórcy auta. Samodzielny zakup kluczyków z wkładem gwarantuje ich unikalność i bezpieczeństwo. Wybierając nowy wkład, można kierować się numerem porównawczym podanym przez producenta, warto również porównać kształt kluczyka. Jeżeli pojazd posiada immobilizer, nowy zestaw powinien mieć miejsce na przełożenie wkładki. W przypadku zakupu samych kluczyków i posiadania oryginału można dorobić ich kopie. W razie wątpliwości dotyczącej doboru odpowiedniego wkładu stacyjki warto skonsultować się ze sprzedawcą bądź mechanikiem, podając dokładny model samochodu lub jego numer VIN. 

Kiedy należy wymienić stacyjki i kluczyki?

Wymiana stacyjki konieczna jest zawsze, kiedy będzie ona nadmiernie wyeksploatowana albo po prostu przestanie działać poprawnie. Często wiąże się ona również z koniecznością wymiany kompletu wkładek pozostałych zamków w samochodzie. Również, kiedy zostanie zgubiony kluczyk, zaleca się wymienić komplet wkładów, by uniknąć niepowołanego dostępu do auta czy nawet jego kradzieży. Warto dbać o kluczyki i stacyjkę, nie obciążając jej dodatkowo innymi kluczami oraz nie nosząc kluczy od samochodu w jednym miejscu z przedmiotami mogącymi je uszkodzić.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj