Układ napędowy 

Układ napędowy

Dzięki układowi napędowemu możliwe jest wprowadzenie auta w ruch. Wiąże się to z koniecznością jak najwyższego poziomu precyzji tego mechanizmu, jaki sprawia, że moc obrotowa wygenerowana w silniku, przekazywana jest na koła pojazdu. W samochodach osobowych mamy do czynienia z  różnymi układami napędowymi w zależności od osi, na którą nałożony jest napęd. Do najczęstszych awarii układu należą: uszkodzenie skrzyni biegów, zużycie się elementów wchodzących w skład sprzęgła, uszkodzenie przegubów napędowych, luzy na łożyskach i podporach wału. Niesprawny układ napędowy wymaga jak najszybszej reakcji naprawczej oraz zastosowania odpowiednich części wysokiej jakości.

Układ napędowy 

W skład układu napędowego wchodzą skrzynia biegów, sprzęgło, półosie napędowe, a w samochodach z tylnym napędem i napędem na cztery koła dodatkowo także wał napędowy i dyferencjał. Wszystkie elementy układu napędowego stanowią „zgrany” zespół, który napędza pojazd. Każda część została zastosowana w konkretnym celu, a jej ewentualne zużycie lub usterka, zaburza działanie całego układu. Obecnie najbardziej powszechnym układem napędowym jest układ przedni zespolony (klasyczny). Innymi słowy, w takim pojeździe, cały mechanizm napędowy zlokalizowany jest w przedniej części auta. Po naszych drogach poruszają się także samochody z układem tylnym zespolonym (obecnie już praktycznie nie stosowany), układem centralnym (głównie w samochodach sportowych) oraz z tzw. napędem 4x4 (samochody terenowe). Dzięki współdziałaniu skrzyni biegów ze sprzęgłem wykorzystywana jest moc i obrotowy moment silnika przez dobór odpowiedniego przełożenia w trakcie jazdy. Z kolei wałek napędowy w skrzyni biegów połączony jest z wałem, a ten łączy się z tylnym dyferencjałem i przekazuje wygenerowaną moc na oś napędową samochodu. W najnowszych modelach pojazdów energia z silnika jest przekazywana bezpośrednio na koła przy pomocy półosi i przegubów. Przy prostszych konstrukcjach mamy do czynienia z samymi półosiami. Warto dodać, że układ przedni zespolony zdecydowanie zdominował układy napędowe samochodów osobowych, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy z segmentów samochodów miejskich, kompaktowych i klasy średniej.

W ofercie sklepu superparts.pl znajdą Państwo szeroki asortyment części zamiennych wchodzących w skład układów napędowych samochodów osobowych i dostawczych wszystkich marek. W ofercie znajdą Państwo skrzynie biegów oraz sprzęgła, a także wały napędowe, przeguby i pozostałe niezbędne elementy. W znalezieniu odpowiedniej części układu napędowego pomoże specjalnie opracowana, intuicyjna wyszukiwarka, gdzie w odpowiednie pola należy wpisać markę, model i rodzaj silnika posiadanego przez Państwa pojazdu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, fachową pomocą służą wykwalifikowani konsultanci sklepu internetowego superparts.pl, którzy są dostępni drogą telefoniczną, mailową oraz na czacie on-line. Dostawa zamówionych części zamiennych nastąpi w ciągu 24 godzin. W ofercie znajdują się części składowe układów napędowych zarówno rodzimych producentów polskich, jak i zagranicznych. Niewygórowane ceny zapewniają dodatkową satysfakcję z dokonanego zakupu.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj