Skrzynie biegów 

Skrzynie biegów 

Skrzynie biegów odpowiedzialne są za efektywne wykorzystanie mocy silnika pojazdy mechanicznego. Za ich pomocą można zmieniać przełożenia w silniku oraz kierunek przekazywania napędu. Wybór odpowiedniej skrzyni biegów wiąże się z dużymi kosztami, dlatego powinien być przemyślany i jak najlepiej. Zakup skrzyni biegów renomowanego producenta jest gwarancją bezawaryjnej i bezpiecznej jazdy przez długie lata. W naszym sklepie internetowym dostępne są zarówno skrzynie manualne, jak i automatyczne, a także szeroki asortyment akcesoriów niezbędnych do prawidłowego działania układu napędowego.

Skrzynie biegów manualne

W manualnych skrzyniach biegów z ręczną dźwignią, za zmiany przełożeń, czyli biegów, odpowiedzialny jest kierowca. Im wyższy bieg na skrzyni biegów, tym większa moc silnika i jednocześnie niższa siła napędowa na koła. Manualne skrzynie biegów zbudowane są z synchronizatora, kół zębatych i trzech wałków: sprzęgłowego, pośredniego i głównego. Za pomocą synchronizatora, który uruchamia się przy wciśniętym sprzęgle, kierowca zmienia biegi. Wał sprzęgłowy przekazuje moment obrotowy na wałek pośredni za pomocą przekładni zębatej. Następnie koła zębate wałka pośredniego zazębiając się z kołami zębatymi na wałku głównym, przenoszą na niego moment obrotowy. Manualne skrzynie biegów są najczęściej stosowanym rozwiązaniem w europejskich samochodach.

Skrzynie biegów automatyczne

W automatycznych skrzyniach biegów zmiana przełożeń następuje bez udziału kierowcy. Kierowca odpowiedzialny jest tylko za zmianę kierunku napędu, czyli za jadę do przodu bądź wrzucanie biegu wstecznego. Automatyczne skrzynie biegów odciążają silnik i umożliwiają płynniejszą jazdę. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza w dużych miastach, gdzie duży ruch i częste światła wymuszają ciągłe zatrzymywanie i ruszanie. Automatyczne skrzynie biegów przez wiele lat cieszyły się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, jednak aktualnie coraz częściej spotyka się je też w europejskich autach. Posiadając automatyczną skrzynię biegów, warto pamiętać o częstym kontrolowaniu i wymienianiu oleju, ponieważ nawet niewielkie niedobory oleju istotnie skracają żywność mechanizmu i są częstą przyczyną usterek.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj