Sprzęgła 

Sprzęgła 

Sprzęgło tarczowe zasadniczo składa się z trzech elementów — tarczy, docisku i łożyska. W pojazdach mechanicznych poruszających się po polskich drogach stosowane są jednak różne rodzaje sprzęgieł:

 • sprzęgła cierne tarczowe — najczęściej spotykane, podzielić je można na:
  • jednotarczowe,
  • dwutarczowe,
  • wielotarczowe,
  • podwójne — połączenie dwóch sprzęgieł w jednej obudowie,
 • hydrokinetyczne — ruch obrotowy przenoszony jest z użyciem cieczy, stosowane zwykle w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów,
 • elektromagnetyczne (proszkowe).

Każde sprzęgło główne w samochodzie, bez względu na technologię wykonania, pełni zbliżone funkcje. Główną jest przeniesienie momentu obrotowego z wału korbowego na wałek skrzyni biegów. Powinno także umożliwiać łagodne ruszenie z miejsca pojazdu — rozpoczęcie jego napędzania. Sprawia, że jest możliwa zmiana biegów oraz chroni układ napędowy przed drganiami i przeciążeniami. Tylko w pełni sprawne, wysokiej jakości sprzęgło może dobrze pełnić te funkcje. W razie problemów ze sprzęgłem, które objawiać się mogą na różne sposoby, należy dokonać wymiany kompletnego sprzęgła lub niektórych jego części.

Części konieczne przy wymianie sprzęgła

W sklepie dostępne są wszystkie części samochodowe potrzebne przy wymianie sprzęgła. Ich wybór powinien opierać się na dopasowaniu elementu ze zgodnym kodem OE pojazdu lub po prostu przeznaczonego do danego typu samochodu. Jeden rodzaj sprzęgła może pasować do wielu pojazdów. W poszczególnych podkategoriach znajdują się zestawy sprzęgła niezbędne przy całkowitej wymianie tego podzespołu, a także osobne tarcze i dociski sprzęgieł oraz koła dwumasowe. Są tam również elementy sterowania takie jak linki sprzęgła, pompki, wysprzęgliki i pozostałe części układu. Jeżeli konieczna jest wymiana łożysk dociskowego albo koła zamachowego, również można dopasować odpowiednią część ze strony sklepu.

Sprzęgła samochodowe to elementy stale pracujące podczas jazdy. Istnieją techniki jazdy, które ograniczają nadmierne zużycie różnorodnych podzespołów, jednak zawsze po jakimś czasie ulegają one usterkom bądź wyeksploatowaniu, zwłaszcza jeżeli są nie najlepszej jakości. Dlatego też przy wymianie warto zakupić wysokiej jakości części pochodzące od najlepszych producentów i dystrybutorów, dostępne w szerokiej ofercie sklepu. 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj