Wały napędowe 

Wały napędowe

Wały napędowe w pojeździe przenoszą napęd z silnika — skrzyni biegów do poszczególnych elementów napędowych. Choć wał ma stosunkowo prostą budowę, jego znaczenie jest zasadnicze w samochodach weń wyposażonych. Części wałów napędowych w trakcie eksploatacji pojazdu mogą ulegać zużyciu, a nieprawidłowa praca może być na początku trudna do zdiagnozowania przez osoby niedoświadczone. Regeneracja, remont lub wymiana wału napędowego wymaga użycia odpowiednich części dobrej jakości, jakie znaleźć można w ofercie sklepu.

Wały napędowe 

Rola wałów napędowych

Jak już wiadomo, wały napędowe w samochodach przenoszą moment obrotowy między składnikami napędu. Pełnią zatem kluczową rolę w całym układzie i sprawiają, że pojazd może się poruszać. W zależności od konstrukcji pojazd może mieć jeden bądź kilka wałów. Oprócz wału mającego kształt podłużnego walca do jego montażu i prawidłowego działania konieczne są również pozostałe elementy układu:

  • podpory wału napędowego,
  • łożyska wału napędowego,
  • tłumik drgań wału,
  • uszczelniacz,
  • przegub wału,
  • wałki pośrednie półosi,

Wszystkie te części do różnych marek i modeli samochodów znaleźć można w odpowiedniej kategorii sklepu — wały napędowe. Kiedy któryś z elementów układu zawodzi, mogą pojawić się problemy z ciągłością przenoszenia napędu. Bardzo często pojawiają się także dodatkowe, silne drgania, których nie jest w stanie stłumić część za to odpowiedzialna. Drgania, choć mogą nie być wyczuwalne przez kierowcę, mają negatywny wpływ na wiele innych części samochodu współpracujących z wałem. Jest to tak zwane bicie promieniowe wału, które może uszkodzić skrzynię biegów, reduktor czy most napędowy. W przypadku wyjątkowo silnych drgań mogą być one przenoszone na inne układy, powodując na przykład uszkodzenia elektroniki czy odkręcanie elementów hydraulicznych.

Przegląd samochodu powinien również obejmować wał napędowy. Sprawdzanie luzów na poszczególnych elementach pomoże wykryć problemy. Niektórzy specjaliści zalecają także wyważanie wału co dwa lata, co pomaga uniknąć jego trwałych uszkodzeń. Z pewnością ta czynność jest konieczna po przeprowadzeniu napraw elementów powiązanych z wałem: skrzyni biegów albo mostu napędowego. Powinna być wykonana przez specjalistę dysponującego odpowiednim sprzętem.

Kiedy zachodzi konieczność naprawy bądź wymiany części lub całości układu przenoszenia napędu, powinno zlecić się to wykwalifikowanemu mechanikowi. Warto korzystać z usług specjalisty i zadbać o jakość części zamiennych. Muszą być dobrane do posiadanego modelu samochodu. Można skorzystać z katalogów bądź informacji o kodach OE poszczególnych elementów lub porady sprzedawcy. Warto zainwestować w elementy dobrej jakości, gdyż wały napędowe wykonują ciągłą pracę i w razie słabych materiałów szybciej się zużywają i psują. Elementy wałów napędowych dostępne w sklepie pochodzą od sprawdzonych dostawców. Są to wysokiej jakości części samochodowe, które mogą być stosowane w wielu popularnych markach i modelach samochodów. 

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj