Silniki elektryczne i elementy 

Silniki elektryczne i elementy

Zadaniem silnika elektrycznego jest przetwarzanie energii elektrycznej na mechaniczną. Silnik działa na takiej zasadzie, że prąd elektryczny dostarczony do silnika, wprawia go w ruch. Silnik elektryczny składa się z kilku elementów, takich jak szczotki, komutatory, magnesy oraz z wirnika i stojana. W tej kategorii znajdą państwo silniki elektryczne i elementy im odpowiednie. Albowiem do prawidłowej pracy silnika, niezbędne jest właściwe funkcjonowanie wszystkich jego części.

Brak produktów w tej kategorii

Silniki elektryczne i elementy 

Podstawowe części silnika to stojan, który jest nieruchomy i wirnik, który wykonuje ruch obrotowy. Stojan składa się dodatkowo z rdzenia oraz kadłuba. Rdzeń stojana tworzą pakiety, utworzone ze sprasowanych odizolowanych od siebie blach, których grubość ma zwykle około 0,5 mm. Blachy są podzielone na sekcje, które z kolei tworzą trzy uzwojenia fazowe stojana. We wspomnianych pakietach umieszcza się małe otwory, nazywane złobkami, w których układane są uzwojenia. Pakiet blach znajduje się w kadłubie silnika, a sam kadłub nie stanowi części czynnej silnika i jest elementem konstrukcyjnym. Wirnik jest nieco podobny do stojana pod względem budowy, albowiem składa się z rdzenia ze złobkami. W złobkach znajdują się uzwojenia, a wirnik umieszczony jest na obracającym się wale, który umożliwia mu obrotowy ruch. Rdzeń wirnika jest wykonany podobnie jak rdzeń stojana z cienkich blach ferromagnetycznych. Jedna część końców wirnika jest połączona we wspólny punkt, natomiast druga jest dołączona do pierścieni ślizgowych, odizolowanych od wirnika. Zadaniem szczotek jest dostarczenie prądu do silnika. Komutatory odpowiadają za kierunek prądu w ramce (wirnik). Magnesy wytwarzają pole magnetyczne, które jest niezbędne do wprawienia wirnika w ruch. W końcu wirnik po otrzymaniu prądu jest wprawiany w ruch i umożliwia działanie silnika. Silniki elektryczne oraz ich elementy możemy również podzielić ze względu na rodzaj napięcia zasilającego. Wyróżniamy więc silniki:

  • elektryczne prądu stałego,
  • elektryczne prądu przemiennego,
  • uniwersalne.

Silniki prądu stałego są, jak sama nazwa wskazuje - zasilane prądem stałym. Dzięki temu zachodzi w nich zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Zdecydowaną większość silników prądu stałego stanowią silniki komutatorowe. Oznacza to, że uzwojenie twornika zasilane jest prądem przez komutator. Nie jest to jednak reguła, gdyż wiele silników prądu stałego nie posiada komutatora lub komutacja odbywa się na drodze elektronicznej. Silniki elektryczne prądu przemiennego są również nazywane silnikami synchronicznymi. W tych silnikach prędkość wirowania wirnika jest równa prędkości wirowania pola magnetycznego wytworzonego przez nieruchome uzwojenia stojana.

Zapraszamy do przeglądania kategorii silniki elektryczne i elementy - posiadamy markowe produkty najwyższej jakości i w razie problemów służymy pomocą. Silniki elektryczne stanowią jeden z najważniejszych elementów pojazdu i tylko ich prawidłowe działanie zapewnia pełen komfort jazdy. Jeśli potrzebują państwo tylko niektórych elementów silnika elektrycznego, w tej kategorii powinno znaleźć się wszystko, co potrzebne.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj