Skrzynki bezpieczników 

Skrzynki bezpieczników

Instalacje elektryczne w samochodach, bez względu na rocznik chronione są przez zestawy bezpieczników o różnych wartościach przewodzonego prądu maksymalnego. W nowoczesnych pojazdach elektroniczne i elektryczne układy są bardzo liczne i pełnią ważne funkcje związane z bezpieczeństwem, dlatego też wymagają dużej ilości bezpieczników i przekaźników. Są one zebrane w skrzynki bezpieczników, które zapewniają dużą przejrzystość oraz zabezpieczają je przed czynnikami atmosferycznymi. Można zakupić dedykowane skrzynki do konkretnego modelu samochodu, a także skrzynki uniwersalne.

Brak produktów w tej kategorii

Skrzynki bezpieczników 

Główny element obwodów elektrycznych w samochodzie to inaczej puszka bezpieczników. Zbiera w jednym miejscu bezpieczniki, które chronią przewody doprowadzające prąd do wrażliwych układów. Skrzynka najczęściej posiada pokrywkę ze szczegółowym opisem poszczególnych bezpieczników. Opisy mogą znajdować się również na schemacie lub w samej skrzynce. Pokrywa może być także przezroczysta, umożliwiająca w łatwy sposób rewizję poprawności działania bezpieczników.

Skrzynki bezpieczników mogą być dedykowane dla całego samochodu — konkretnego modelu. Zdarza się również, że poszczególne układy zamiast zespołu bezpieczników we wspólnej skrzynce posiadają osobną puszkę. Do instalacji można również wprowadzić uniwersalną skrzynkę bezpieczników, udostępniającą wybraną ilość zabezpieczonych przed wodą czy brudem miejsc na bezpieczniki. Uniwersalne skrzynki mogą zawierać także przekaźniki konieczne w instalacji elektrycznej.

Wraz ze skrzynką dostarczane mogą być konektory do podłączenia przewodów wraz z zatrzaskami, które je mocują. Podobnie sama skrzynka ma nogi lub uchwyty mocowania. Gniazdo bezpieczników to najlepsze rozwiązanie w instalacji elektrycznej każdego pojazdu. Należy dbać o jego prawidłowy montaż i zabezpieczenie. W sytuacji, gdy ulegnie uszkodzeniu, trzeba mieć na uwadze wymianę, gdyż dopuszczenie do zwarć może być groźne dla bezpieczeństwa.

Kiedy warto wymienić skrzynkę bezpieczników?

W wypadku nieprawidłowego działania elementów elektrycznych w samochodzie zwykle sprawdzane są bezpieczniki. Jeżeli nie są one stopione ani uszkodzone, należy sprawdzić, czy skrzynki bezpieczników są sprawne. Najczęstszą przyczyną wymiany skrzynki jest jej zalanie lub zwarcia, jakie powoduje. Można temu przeciwdziałać, sprawdzając stan puszki — czy obudowa nie jest uszkodzona a pokrywa nieszczelna. Ważny jest także stan przewodów doprowadzających prąd. Jeżeli instalacja ulegnie częściowemu spaleniu lub stopieniu, istotne jest jej dokładne sprawdzenie, zanim montaż nowej skrzynki zostanie wykonany.

Bezpieczna wymiana puszki wymaga odpowiednich umiejętności. Ważne jest także znalezienie pasującej do instalacji elektrycznej skrzynki, konektorów i innych elementów. Powinno zlecać się ją wykwalifikowanym specjalistom. Wymiana pojedynczych bezpieczników w skrzynce natomiast nie jest trudna i powinien umieć przeprowadzić ją każdy kierowca. Zawsze należy pamiętać o stosowaniu bezpieczników o odpowiednim amperażu — nie jest to trudne dzięki kolorom.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj