Osłony silnika 

Osłony silnika

Silnik jest głównym elementem pojazdu mechanicznego. Właściwa eksploatacja silnika pomaga przedłużyć żywotność samochodu, dlatego ważne jest także zadbanie o jego ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Można użyć w tym celu dolnej osłony silnika. Chroni ona przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi zarówno silnik, jak i znajdujące się przy nim elementy takie jak alternator czy miska olejowa. Istnieją również górne osłony, które zwykle pełnią funkcje głównie estetyczne.

Brak produktów w tej kategorii

Osłony silnika 

Osłona silnika zabezpiecza elementy pojazdu znajdujące się w komorze silnika przed zachlapaniem i zalaniem, a także częściowo przed kurzem czy błotem. Może również pomóc w ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z uderzeń kamieni albo najechania na wysoki krawężnik czy koleiny. Jest to podzespół nie zawsze montowany fabrycznie, mimo to jednak staje się bardzo popularny. Samochody posiadają dużo układów elektrycznych i elektronicznych bardzo wrażliwych na działanie wilgoci, więc taka dodatkowa ochrona pozwala zapewnić im jeszcze większe bezpieczeństwo. Osłony silnika mogą również uchronić komorę silnika przed dostaniem się do niej zwierząt szukających ciepła, a mogących na przykład uszkodzić przewody.

Osłony silnika zasadniczo dzielą się ze względu na:

 • miejsce montażu:
  • osłony dolne,
  • osłony górne;
 • materiał, z jakiego są wykonane:
  • plastikowe,
  • metalowe;
 • pochodzenie:
  • osłony fabryczne,
  • osłony jako element wyposażenia dodatkowego.

Produkty takie mogą być wytwarzane masowo dla popularnych modeli. Spotyka się także osłony metalowe robione indywidualnie, dedykowane do konkretnych pojazdów. Wytworzone są z wykorzystaniem techniki wycinania i gięcia blachy o grubości 2-3 mm.

Wybór i montaż osłony

Jeżeli rozważany jest zakup osłony, należy wybrać taką, która jest dedykowana do marki i modelu samochodu. Na pewno warto zdecydować się na jej montaż, gdyż zawsze stanowi dodatkowe zabezpieczenie najistotniejszych układów w pojeździe. Zwykle właściciele samochodu zastanawiają się, czy wybrać osłonę plastikową czy metalową. Te pierwsze są zdecydowanie lżejsze i zwykle sporo tańsze. Ich trwałość i okres użytkowania jednak jest o wiele mniejszy, zwłaszcza jeżeli pojazd często porusza się po nieutwardzonych drogach czy koleinach. Powinny być często sprawdzane, czy nie posiadają uszkodzeń, gdyż w razie pęknięcia mogą częściowo odpaść, hałasować i utrudniać jazdę, stanowiąc zagrożenie. Osłony metalowe natomiast są wytrzymałe, jednak sporo droższe i cięższe. Ich zamocowanie może być także trudniejsze, ale zwykle użytkowane są przez lata.

Montaż osłony nie wymaga zwykle żadnych zmian konstrukcyjnych w podwoziu. Mocowana jest ona z wykorzystaniem istniejących otworów montażowych albo drobnych przeróbek. Jeżeli osłona została dobrana odpowiednio do samochodu, powinna być gotowa do instalacji po wyjęciu z opakowania. Jej montaż nie powinien stwarzać większych problemów, jeżeli użytkownik posiada kanał albo podnośnik i podstawowe narzędzia. Mimo to warto zlecić montaż osłony silnika mechanikom mającym doświadczenie w tym zakresie.

Zawartość koszyka

Brak produktów

0,00 zł SUMA

Realizuj zamówienie

Szukaj